Wiadomości

Popielec, Środa Popielcowa (staropolska Wstępna Środa). W kalendarzu chrześcijańskim jest to pierwszy dzień wielkiego postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel)
przed Wielkanocą. W związku z czym uczniowie Niepublicznych Szkół Specjalnych
w Ludwikowicach wraz z wychowawcami wzięli udział w mszy świętej, którą odprawił kapelan ks. Julian.

Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku.
W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii
i zastępuje akt pokuty.

Ksiądz Julian ze złożonymi rękami zachęcał wszystkich zebranych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu. Następnie wszyscy uczniowie
i nauczyciele uczestniczący we mszy zebrali się przy stopniu komunijnym,
a kapłan posypując ich głowy mówił: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

Uczniowie Niepublicznych Szkół Specjalnych w Ludwikowicach byli świadomi swego uczestnictwa oraz znali obrzędy towarzyszące mszy świętej podczas Środy Popielcowej dzięki tematyce zrealizowanej podczas zajęć katechezy prowadzonej przez Siostrę Magdalenę.