„My z niego wszyscy…”
26.09.2014

W związku z 75 rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego Instytut Pamięci Narodowej we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK zorganizował ogólnopolską akcję pod hasłem "My z niego wszyscy...". Jej celem - oprócz przypomnienia rocznicy, było też pokazanie aktualności wartości i przesłania Polski Podziemnej.

 

Nauczyciele Niepublicznych Szkół Specjalnych w Ludwikowicach Kłodzkich chcąc uczniom przybliżyć znaczenie tamtych dni oraz włączyć się w ogólnopolskie obchody rocznicy zorganizowali wycieczkę do muzeum techniki militarnej Riese-Molke.

W miejscu muzeum pierwotnie znajdowała się kopalnia „Wacław”, która została zamknięta w 1930 roku po wybuchu metanu, podczas którego zginęło 151 górników. Niemcy w trakcie okupacji na terenie kopalni stworzyli fabrykę amunicji i najnowocześniejszą elektrownię, w której prowadzono najbardziej poufne badania, które do dziś nie zostały w pełni odkryte. W fabryce i elektrowni pracowało przymusowo przeszło 600 polskich Żydów.
Jak dowiedzieliśmy się w trakcie zwiedzania: „działalność muzeum Riese ukierunkowana jest na przedstawienie odbiorcom prawdy historycznej z podkreśleniem udziału osób zmuszanych do niewolniczej pracy – naukowców pracujących przy tajnych projektach nazistów, więźniów obozów oddelegowanych do pracy przy projekcie Riese
i produkcji broni Nobel Dynamit AG.”
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli wojenne pamiątki z tamtych lat. Pytaniom nie było końca. Była to przejmująca, niezapomniana lekcja historii. W ten sposób oddali hołd ofiarom reżimu nazistowskiego i wszystkim tym, którzy walczyli
o niepodległą Polskę.
Zdjęcia zostały wykonane przez uczennicę Justynę Stiller (kółko fotograficzne).