Andrzejki
29.11.2018

Zabawa, która odbyła się 29 listopada w naszej szkole na sali, która została udekorowana w inny niż zazwyczaj sposób, w buty, klucze, czyli znaki mówiące o Andrzejkach.

 

Dawno temu późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac w polu, gdy dni stawały się coraz krótsze, a wieczory dłuższe, następował okres wróżb i zalotów. Szczególnym dniem był 29 listopada - wigilia św. Andrzeja kiedy to wszystkie panny chciały się dowiedzieć o przyszłym losie.

 

„Andrzejki” to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana z dziada, pradziada. Wiele przysłów ludowych ściśle wiąże się z tym dniem, z pogodą np. „Gdy Św. Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży” czy „Na Św. Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko wyjść za mąż. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu tajemnic przyszłości.

 

Wróżby dotyczyły tego, co może nas dobrego oraz przyjemnego spotkać w niedalekiej przyszłości. Andrzejki odbyły się w atmosferze wspaniałej zabawy, wesołego spotkania towarzyskiego.