Wycieczka do Muzeum Szlakiem Ginących Zawodów
21.05.2014

W dniu 21 maja 2014 roku uczniowie Niepublicznych Szkół Specjalnych uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Szlakiem Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju. Wycieczka była podsumowaniem trzyletniego projektu edukacyjnego „Poznajemy zawody mieszkańców naszego regionu”.

Uczniowie zapoznali się z ginącymi zawodami takimi jak: kaletnik, bednarz, kołodziej, szewc, kowal. Osobą, która wprowadziła nas w tematykę dawnych zawodów i ciekawostek związanych z ich wykonywaniem był sympatyczny Pan Mirosław. Ciekawe opowiadania oraz anegdoty związane z poszczególnymi zawodami oraz prezentacja oryginalnych eksponatów wzbudziły zainteresowanie i podziw naszych dzieci. Wielką radość sprawiło nam oglądanie i dotykanie eksponatów. W warsztacie szewskim wielkim hitem okazały się buty noszone w czasie ostrych mrozów na Syberii. Rozmiar butów i wykonanie wzbudziły zachwyt i zdziwienie uczestników warsztatów. Na pamiątkę sympatycznej wizyty otrzymaliśmy własnoręcznie wykute podkówki szczęścia. Uczniowie w podziękowaniu za miłe wprowadzenie w świat ginących zawodów wręczyli rękodzieło wykonane podczas zajęć ceramicznych w naszej szkole.

Kolejnym etapem wycieczki był spacer po Parku Zdrojowym w Kudowie Zdroju. Szczególną uwagę zwrócił kącik z instrumentami muzycznymi.  Byliśmy oczarowani pięknem kwitnących kwiatów, krzewów i śpiewem ptaków. Karmiliśmy kolorowe rybki
i pływające kaczki.

Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie domu chleba, pracowni garncarskiej, chatki robótek ręcznych, mini Zoo. 

Wizyta w pracowni garncarskiej była niezapomnianym przeżyciem dla każdego uczestnika wycieczki. Rozpoczęliśmy ją ciekawostkami o garncarstwie a następnie
z zainteresowaniem obejrzeliśmy pokaz lepienia garnka na kole garncarskim.
Jeden z naszych uczniów miał możliwość ulepienia glinianej miski pod czujnym okiem mistrza garncarstwa.

W domu chleba widzieliśmy piec opalany drewnem, w którym wypiekany jest chleb. Zasmakowaliśmy prawdziwego, wiejskiego chleba. Pajdy chleba ze smalcem i kwaszonym ogórkiem zjedliśmy z wielkim apetytem.

W chatce robótek ręcznych podziwialiśmy rękodzieła stworzone za pomocą szydełka oraz gobeliny. Widzieliśmy również sprzęt gospodarstwa domowego z poprzedniej epoki (drewniane maselnice, krosna, tary do prania). Dodatkową atrakcją było dla nas oglądanie unikalnych ptaków: bażantów, kurek, kogutów, a także pawie.

Miłym zakończeniem wycieczki była biesiada przy ognisku. Ze śpiewem na ustach piekliśmy kiełbaski i chlebek. Gospodynie serdecznie nas pożegnały i podziękowały dzieciom za wniesioną radość, zainteresowanie i szacunek do pracy. Panie były miło zaskoczone naszą wiedzą dotyczącą niektórych zawodów.

Nawet nie zauważyliśmy kiedy zegar wskazał godzinę powrotu. Wyprawa szlakiem zawodów pozwoliła nam przenieś się do świata dawnego rzemiosła. Z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły. To była naprawdę udana wyprawa.