Recital fortepianowy Elżbiety Mazur
19.11.2013 - Z MUZYKĄ PRZEZ ŚWIAT

19 listopada w ramach projektu edukacyjnego „Z muzyką przez świat” wybraliśmy się wraz z grupą dzieci i młodzieży do Dusznik Zdrój na recital fortepianowy Elżbiety Mazur.

Urodzona w Kłodzku pianistka od 1981 roku mieszka na stałe w Wiedniu. Koncertuje w wielu krajach, zdobywając uznanie u publiczności. Swoje recitale łączy
z pogadanką na temat granych utworów oraz ich twórców. Jej cykle koncertowe, prowadzone w Wiedniu oraz kilku miastach Polski cieszą się wielkim powodzeniem.

 

Zanim jednak udaliśmy się na koncert zwiedziliśmy przepiękny park zdrojowy mieniący się kolorami późnej jesieni. W ostatnich promieniach słońca uwieczniliśmy swój pobyt na fotografiach.

Niewątpliwie jednym z ciekawszych obiektów znajdujących się w parku zdrojowym jest pomnik przedstawiający postać Fryderyka Chopina, jednego z najwybitniejszych, polskich kompozytorów i pianistów, który w 1826 roku przyjechał do Dusznik, aby podratować swoje wątłe zdrowie. Tutaj też dał swój koncert dobroczynny w DOMU TOWARZYSKIM, w którym skupiało się ówczesne życie kulturalne uzdrowiska, nazwanym po latach DWORKIEM CHOPINA.

Pomnik dłuta Jana Kucza został odsłonięty 8 sierpnia 1976 roku w 150-tą rocznicę pobytu i koncertu Chopina w Dusznikach Zdroju.

Spacer po parku zakończył się przy Dworku Chopina,
gdzie już za chwilę miał się rozpocząć koncert.
Po wejściu do sali koncertowej wszystkich urzekło jej piękno. Jasne wnętrze rozświetlały swoją ciepłą barwą stylowe żyrandole i kinkiety. Na środku sceny czekał już na pierwsze dźwięki fortepian.

Zajęliśmy miejsca blisko sceny, aby móc z bliska podziwiać występ pianistki, która po kilku chwilach pojawiła się na scenie i powitała serdecznym głosem wszystkich gości. Rozpoczął się koncert.

 

Repertuar jaki przedstawiła widowni Elżbieta Mazur to walce z cyklu „Drei Klavierstücke” D 946 Nr.1 Allegro assai es-moll Franza Schuberta oraz utwory Fryderyka Chopina, wśród których znalazły się takie perełki jak: Ballada g-moll op. 23, Walc As-dur op.34/1, Preludium Des-dur op. 28/15 i Polonez Es-dur op.22.

Podczas koncertu pianistka przybliżyła nam sylwetki wybitnego kompozytora austriackiego Franza Schuberta i jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów Fryderyka Chopina. Przed wykonaniem każdego z utworów przeprowadzała krótką ich analizę i przytaczała ciekawostki oraz okoliczności powstania tych dzieł.

Okazało się także, że data 19 listopada 2013 roku zbiegła się z 185-tą rocznicą śmierci Franza Schuberta.

Po zakończeniu koncertu zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię z Elżbietą Mazur,
której koncert zapadnie nam w pamięci na długi czas.