Andrzejkowe czary-mary
listopad 2013

W czwartkowe przedpołudnie 28 listopada odbyła się w naszej szkole od dawna wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie oraz nauczyciele, a za jej organizację były odpowiedzialne: siostra Dorota Chudzikowska, Renata Kaczmarek, Bożena Dobrek, Katarzyna Wiertel  oraz Monika Warowa.
Na przystrojonej w klucze i buty sali przez moment oderwaliśmy się od rzeczywistości
i przenieśliśmy się w świat marzeń i fantazji. 

Spotkanie z wróżbami zaczęło się od przybliżenia historii związanej z obchodami imienin Świętego Andrzeja. Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń
i fantazji.

W trakcie naszej zabawy poza licznymi wróżbami z kolorów, cukierków, kubków oraz butów, nie zabrakło także tradycyjnego tańca z balonem. Czarowaliśmy przy każdej wróżbie zwracając się do Św. Andrzeja tymi słowami: ”Święty Andrzeju daj nam znać, co się z nami będzie dziać”. Jak się okazało niektórych czeka wspaniała podróż i miłość.

Rytmiczne piosenki w wykonaniu P. Jacka Myćki nadały zabawie dużo andrzejkowego czaru. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknie- niem czekają już na następny  andrzejkowy bal. Nasi uczniowie zadowoleni wrócili do do- mów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.