Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego.

W Polsce i w krajach byłego bloku socjalistycznego, święto dzieci obchodzone jest
1 czerwca. Dzień Dziecka został wprowadzony w 1952 roku, a jego inicjatorem była organizacja „The International Union for Protection of Childhood” działająca na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie.

Przed rokiem 1952, Dzień Dziecka istniał już w kalendarzach niektórych krajów, między innymi w Chinach od 1926 roku. W 1953 roku do obchodów tego święta przyłączyła się Organizacja Narodów Zjednoczonych i wielu krajach święto dzieci przypada na dzień 20 listopada (obchodzone jest jako Dzień Praw Dziecka), w dniu upamiętniającym uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku.

Większości z nas, święto to kojarzy się zwykle z luźniejszym dniem w szkole i całą masą prezentów. To czas radosnej zabawy, kojarzonej wszędzie i bez wyjątku
z przywilejem młodego wieku. Jednak są kraje, w których dzień ten obchodzi się w sposób szczególny, nie tylko bawiąc się, ale też (a może przede wszystkim) nawiązując
i hołdując wielowiekowej tradycji. I tak, Dzień Dziecka we Francji i we Włoszech,
to jednocześnie dzień rodziny, obchodzony 6 stycznia w nawiązaniu do Święta Trzech Króli, którzy przybyli do stajenki i złożyli podarunki maleńkiemu Jezusowi. Dla uczczenia tego dnia, 6 styczeń to również dzień, w którym rodzice obdarowują prezentami swoje dzieci. Piecze się wtedy specjalne ciasto zawierające „wróżbę”, którym częstowane są dzieci. Dziecko oprócz ciasta otrzymuje koronę „króla” lub „królowej”.

Po raz kolejny 01 czerwca 2012 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej, Niepublicznym Gimnazjum oraz Niepublicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy obchodziliśmy Dnzień Dziecka. W związku, z czym przygotowania do tej jak ważnej imprezy rozpoczęliśmy już w maju by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Pracy było, co niemiara. Ostatnie dni to wielkie odliczanie aż nadszedł ten wielce oczekiwany dzień piątek 1 czerwca. Niestety pogoda splotła nam figla i impreza musiała być zorganizowana w budynku szkolnym. Jak się później okazało nie miało to większego wpływu na fantastyczną zabawę naszym uczniów i wychowanków. Wszystkich zebranych uczniów, wychowanków, rodziców i opiekunów prawnych powitała Pani Dyrektor Szkoły Ewa Postół. Uroczyste otwarcie uświetniły również wystrzały kolorowego konfetti.
Impreza zaczęła się pod hasłem ‘’Nauczyciele – dzieciom’’ w ramach, którego kadra pedagogiczna przygotowała przedstawienie pt. ‘’Cyrk’’. W pięknie udekorowanej sali, delikatnym oświetleniu, dźwiękach muzyki oraz szeroko zebranej publiczności rozpoczęto przedstawienie. Oj, jakie było zaskoczenie wszystkich zebranych gości w chwili, gdy na arenę cyrkową weszły żonglerki, które przestawiły swoją część artystycznego programu.
Następnie swój występ zaprezentował magik wraz z asystentką, siłacze oraz inni sztukatorzy cyrkowi.
Wreszcie nadszedł czas by jak to w cyrku bywa wystąpiły zwierzęta. Publiczność zebrana w sali mogła podziwiać występ słoni, koni oraz skaczących żab.
Wszystkim zebranym jak również nauczycielom wcielającym się w poszczególne role wielu wrażeń dostarczyli także clowni Kuku i Ryku.

Po tak licznych atrakcjach brawa nie ustawały a nauczyciele wcieleni w postacie cyrkowe byli bardzo zaskoczeni tak miłym przyjęciem ze strony publiczności.

Następnie rozpoczęto szereg zabaw przy muzyce. Uczniowie i wychowankowie wraz z nauczycielami i opiekunami prawnymi wspólnie bawili się w rytm muzyki, brali udział
w konkursach oraz mogli korzystać z przygotowanych wcześniej stanowisk.

Największym powodzeniem jak zawsze zresztą cieszyło się ‘’Studio makijażu’’ oraz ‘’Esy Floresy’’. Nauczyciele dokładali wielu starań by każdy uczeń i wychowanek korzystający ze ‘’Studia makijażu’’ miał oryginalną charakteryzacją i mógł w tym dniu czuć się wyjątkowo.

Jak już wcześniej wspomniano dużym powodzeniem cieszyło się również stanowisko ‘’Esy Floresy’’. Tutaj można było przyglądać się jak powstają różnorodne i wspaniałe m.in. zwierzęta, kwiaty, czapeczki z balonów. Każdy uczeń i wychowanek otrzymał wybrany przez siebie wzór.

Podczas zabawy nie zabrakło również poczęstunków.
Wszyscy zebrani uczniowie i wychowankowie mogli skosztować pyszności z grilla,
oraz pizzy jak również ciast, bułeczek, pączków i wielu innych smakołyków.
Po tak suto zastawionym stole mieli wiele energii by kontynuować zabawę i brać udział
w dalszych konkursach.

Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy. Nadszedł czas pożegnania,
ale i ten zaowocował w niespodziankę dla dzieci. Pani Dyrektor zadbała o to by każdy
z uczniów i wychowanków otrzymał drobny upominek. Jakież było zaskoczenie wszystkich, gdy na salę przyniesiono prezenty i zaczęto odczytywać imiona i nazwiska.
Po rozdaniu upominków pan Jacek zaprosił wszystkich zebranych do ostatniego tańca,
co było podsumowaniem Dnia Dziecka.

Żal było kończyć tak wyśmienitą zabawę. Pełni nadziei, że w następnym roku szkolnym podczas niniejszej uroczystości pogoda nam dopisze już zaczynamy myśleć, czym można byłoby zaskoczyć naszych uczniów i wychowanków. Jednakże mamy na to wiele czasu i na pewno wszyscy dołożymy wszelkich starań by kolejne obchody Dnia Dziecka były bardziej atrakcyjne.