Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

"Miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie,
ale wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku."
Antoine de Saint-Exupéry
Dnia 14 lutego 2012 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej, Niepublicznym Gimnazjum oraz Niepublicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy nauczyciele w ramach projektu edukacyjnego „Z muzyką przez Świat” zorganizowali zabawę walentynkową.
Walentynki obchodzone są corocznie 14 lutego, w dniu św. Walentego. Jest to czas przyjaźni, miłości i szczęścia. W tym dniu nie może również zabraknąć czerwonych serc wiszących, gdzie tylko okiem sięgnąć. Jest to charakterystyczny znak niniejszego święta.

Mimo iż za oknami „biały puch” i sroga zima w naszej szkole nie brakowało gorącej atmosfery. Nauczyciele odpowiedzialni za projekt dołożyli wielu starań by oddać atmosferę niniejszego święta. W związku, z czym do pięknie udekorowanej sali zaprosili nauczycieli, uczniów i wychowanków grup rewalidacyjnych do wspólnej zabawy.

Całość zabawy uświetniał nasz nieoceniony koordynator p. Jacek Myćka, który jak zawsze zadbał o oprawę muzyczną. Wszyscy uczniowie bawili się wspaniale. W całość zabaw tanecznych wpleciono różne konkursy, w których uczniowie musieli wykazać się nie tylko zręcznością, ale również spostrzegawczością.

Wszystkie zabawy cieszyły się wielkim powodzeniem wśród zebranych uczniów
i nauczycieli poszczególnych klas. Podczas zabawy tanecznej odczytywane były również walentynki, które zostały wykonane przez uczniów poszczególnych klas.
Uczniowie nie zapomnieli również o swoich ulubionych nauczycielach, którm również przygotowali walentynki. Wśród nich największą popularnością po raz kolejny cieszyli się pan Grzegorz Czajka, Bartosz Chorzewski i Jacek Myćka.
Na zakończenie zabawy wszyscy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek
oraz walentynkę, którą przygotowali nauczyciele organizatorzy.
A oto kilka ciekawostek historycznych z tego święta.
Pierwszą walentynką uznano wiersz miłosny do żony z okazji dnia św. Walentego przesłany w 1415 roku przez uwięzionego w Tower w Londynie Karola, Księcia Orleanu. Uważa się go tym samym za pierwszego nadawcę walentynki.
Najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce wysadzanej perłami i ofiarowane Annie Boleyn przez króla Henryka VIII.
Pierwsza walentynka wykonana maszynowo pojawiła się w 1848 roku. Pochodziła z Worcester w stanie Massachuset, gdzie panna Esther Howland założyła firmę produkującą kartki na dzień św. Walentego.
Najdroższą walentynką była kartka z litego złota wysadzana diamentami
i szmaragdami, którą Arystoteles Onasis ofiarował Marii Callas. Jej wartość oszacowano na kwotę 250 dolarów.