Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Głównym celem zajęć z zakresu „Porannego Kręgu” jest świat przyrody, czyli źródło podstawowych bodźców jakimi są: żywioły, barwy, zapachy, smaki oraz wrażenia dotykowe i termiczne.

Spotkania z „Porannym Kręgiem” mają istotny wpływ na stymulację rozwojową procesów poznawczych, ponadto sprzyjają nabywaniu przez dziecko doświadczeń społecznych.

Wychowankowie grup: „Krasnoludów”, „Muchomorów”, „Biedroneczek”, Teletubisiów”, „Pszczółek” i „Puchatków” cyklicznie uczestniczyli w niniejszych zajęciach. Tym razem ze względu na obowiązującą porę roku, mieli okazję poznać zimę. Niniejszy żywioł jest wodą w stanie ciekłym i stałym. Ponadto dotykali śniegu, lodu, grali na trójkącie i poznali smak pastylek miętowych w czekoladzie. Zajęcia rozpoczęto piosenką powitalną, która została połączona z wymawianiem imienia wychowanka. Ma to istotny wpływ na poczucie odrębności i autonomii. Dodatkowo na realizację ćwiczeń wpływ miał wystrój Sali, zapalona świeca oraz unoszący się zapach mięty.
Osoby prowadzące zajęcia (Wanda Stopyra, Anna Piegza, Marta Motyka, Magdalena Muryj i Gabriela Prokop) dzięki własnej ekspresji mimicznej, głosowej i ruchowej oraz pozytywnemu nastawieniu do dzieci motywowały ich do działania. Zajęcia prowadzone tą metodą dają wychowankom wiele radości i zadowolenia z bycia zauważonym, zaakceptowanym i aktywnym w poznawaniu otaczającego nas świata.