Pierwszy dzień wiosny
20.03.2017
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym zmrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest palenie Marzanny.
W naszej szkole, jak co roku tradycji stało się zadość i piękna ekologiczna Marzanna w białym stroju, symbolizującym zimę została przygotowana. Zanim ruszyliśmy ją pożegnać, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Zwiastuny wiosny”. Przypomnieli sobie wiadomości o pierwszych wiosennych kwiatach, ptakach, wracających z ciepłych krajów, zwierzętach budzących się z zimowego snu. Następnie odbył się quiz wiedzy wiosennej i okazało się, że dzieci i młodzież są doskonale przygotowane na nadejście wiosny!

W dobrych humorach uczniowie wraz z nauczycielami pomaszerowali niosąc Marzannę w kolorowym i dźwięcznym korowodzie. Dzieci śpiewały, grały na instrumentach, niosły kolorowe kwiaty i wznosiły okrzyki „Żegnaj zimo!”

Marzanna spłonęła, co wywołało ogromną radość wszystkich zgromadzonych oraz wzbudziło nadzieję, że pożegnaliśmy zimę na dobre.

 

Na zakończenie uczniowie powitali wiosnę na sportowo, zmagając się w różnorodnych konkurencjach wymagających siły, sprytu, zręczności i wytrzymałości.