Rok szkolny 2019/2020M

M


M

M


M


M

M

M

Uczniowie klas III, IV oraz VIII uczestniczyli w gminnym konkursie „MÓJ WYMARZONY PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA”. Z tej okazji Dyrektor Niepublicznych Szkół Specjalnych w Ludwikowicach Kłodzkich ufundowała uczestnikom atrakcyjne upominki. Jeszcze raz gratulujemy, życząc dalszych sukcesów!

MÓJ WYMARZONY PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA
czerwiec 2020

Mamy zwycięzcę gminnego konkursu „MÓJ WYMARZONY PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA” organizowanego przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich. Główną nagrodę otrzymała Weronika Baczyńska. Uczennica klasy III marzy o Maszy i Niedźwiedziu.
Serdecznie gratulujemy wygranej!
Dziękujemy mamie Weronisi za zaangażowanie i wspaniałą współpracę.
Życzymy dalszych sukcesów!
Maseczki dla Hospicjum Stacjonarnego im. Jana Pawła II
19.05.2020

Dnia 19.05.2020 przekazaliśmy na ręce pracowników Hospicjum Stacjonarnego im. Jana Pawła II nasz wkład w zwalczanie pandemii koronawirusa w postaci maseczek.

Światowy Dzień Ziemi
22.04.2020

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Hasło tegorocznych obchodów promuje odnawialne źródła energii i brzmi „Z energią zmieniamy źródła”.

W dniu święta naszej planety przypomnijmy sobie jak bardzo ważne jest dbanie o nią. Jednym z działań podejmowanych w trosce środowisko naturalne jest wspólne sadzenie drzew. Czy pamiętacie, że my również sadziliśmy drzewa i żonkile? Zobaczcie jak wyglądają nasze sadzonki oraz inne rośliny budzące się wiosennie do życia w szkolnym ogrodzie. Dbajmy wspólnie o środowisko nie tylko w Dniu Ziemi ale przez cały rok!

Miłego Dnia życzą opiekunowie szkolnego Kółka Ekologicznego. 

 

M

Wesoły dzień - KRYSTIAN

Święto wszystkich dziewczynek - KRYSTIAN

Najpiękniejsze są polskie dziewczyny - KRYSTIAN

Dzień Kobiet - KRYSTIAN

Święto wszystkich dziewczynek

Plakat Dobrego Uczynku
28.02.2020
Dobre uczynki
mają większą moc niż słowa,
bo mówić może każdy,
ale niewielu wykona to co powie …
Dnia 28 lutego 2020 roku podczas spotkania i warsztatów z okazji „Światowego Dnia Chorego”
Konkurs plastyczny „Plakat Dobrego Uczynku” został zakończony.

Podczas konkursu uczniowie mieli możliwość przedstawienia wrażliwości i empatii na kwestię drugiego człowieka, inności, różnorodności, poczucia własnej wartości, relacji międzyludzkich opartych na szacunku i akceptacji oraz odwagi i umiejętności wypowiadania się przez twórczość plastyczno-techniczną.
Gratulacje dla autorów prac plastycznych !!!
Wszystkie wykonane prace plastyczne zaprezentowano na sali widowiskowej a następnie w szkolnej galerii na górnym i dolnym korytarzu oraz gazetce szkolnej.
Dzień Kobiet
6.03.2020

Święto wszystkich dziewczynek

Walentynki
7.02.2020
„Podróż dookoła świata”
30.01.2020

Styczeń jest tradycyjnie miesiącem zabaw karnawałowych w naszych szkołach. W czwartek 30 stycznia w Niepublicznych Szkołach Specjalnych w Ludwikowicach Kłodzkich odbyła się zabawa karnawałowa. Dzieci i młodzież udały się w muzyczną podróż dookoła świata. Uczniowie poznawali stroje ludowe oraz tańce regionalne różnych zakątków Ziemi. Naszą muzyczną podróż rozpoczęliśmy od poznawania krajów gorącej Afryki. Potem magicznym pociągiem udaliśmy się w podróż po krajach Europy, Azji czy Ameryki Południowej. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zabawach tanecznych oraz konkursach. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Wszyscy wspaniale przebrani, w wyśmienitych humorach brali udział w tej niezwykłej muzycznej przygodzie.

Jasełka dla środowiska lokalnego
12.01.2020

W niedzielę w ramach współpracy szkoły z środowiskiem lokalnym oraz z tutejszą parafią i ks. proboszczem Janem Patykowskim, gościliśmy w progach naszej szkoły i sali widowiskowej mieszkańców naszej wioski i jej okolicy. Tak jak przed rokiem uczniowie naszych szkół, wspaniali aktorzy, wraz z swoimi nauczycielami wystawili jasełka, przybliżające wszystkim wydarzenie betlejemskiej nocy. Frekwencja gości nas wszystkich bardzo mile zaskoczyła.

JASEŁKA W KURII ŚWIDNICKIEJ
10.01.2020

10 stycznia w Kurii Świdnickiej odbyło się spotkanie opłatkowe katechetów, nauczycieli, przedstawicieli oświaty i stypendystów z Biskupem Świdnickim. W ramach spotkania nasi uczniowie przedstawili jasełka bożonarodzeniowe. Po inscenizacji był czas na życzenia, rozmowy i poczęstunek.

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE
20.12.2019
SPOTKANIE WIGILIJNE
18.12.2019
KAMERALNE SPOTKANIE WIGILIJNE
17.12.2019

Święta tuż, tuż...

W świątecznej atmosferze przy dźwiękach kolęd, w przepięknej scenerii odbyło się spotkanie wigilijne. Dzieci z grup rewalidacyjno- wychowawczych poznały smaki i zapachy nadchodzących Świąt. Dzieliliśmy się opłatkiem, wspólnie zjedliśmy barszcz z uszkami i słodkie pierniczki.

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą czasem spokoju, szczęścia i radości.

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
13.12.2019
ZABAWA MIKOŁAJKOWA
6.12.2019
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
3.12.2019

Dnia 3 grudnia 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”.
Organizatorzy w trakcie realizowanych zajęć kształtowali wrażliwość na kwestię tolerancji, inności, różnorodności, poczucia własnej wartości i relacji międzyludzkich opartych na szacunku i akceptacji. W ramach szkolnych obchodów uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą uczniów z grup rewalidacyjnych i poszczególnych klas oraz filmik dotyczący integracji osób z niepełnosprawnością słuchu i wzroku. W dalszej części uczniowie wspólnie ze swoimi wychowawcami układali puzzle plakaty z wizerunkami osób niepełnosprawnych oraz zaprezentowali swoje umiejętności wokalne podczas konkursu piosenki.Przygotowano również warsztaty sensoryczne, podczas których uczniowie doświadczali, w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową oraz słuchową.
Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my, że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami.

Konkurs plastyczny ARCHITEKTURA GMINY NOWA RUDA
listopad 2019

Konkurs plastyczny ARCHITEKTURA GMINY NOWA RUDA zakończony! Wszystkie wykonane przez uczniów prace plastyczne, przedstawiające obiekty architektoniczne z terenu naszej gminy - prezentują bardzo  wysoki poziom artystyczny. Gratulacje dla autorów prac! Prace konkursowe można obejrzeć w szkolnej galerii.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16.11.2019

16 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO.
W Niepublicznych Szkołach Specjalnych prowadzonych przez Siostry Franciszkanki obchody Dnia Tolerancji przebiegały pod hasłem: „Każdy inny, wszyscy równi”.
Podczas warsztatów uczniowie mieli  okazję dowiedzieć się, co oznacza termin tolerancja i czy sami jesteśmy tolerancyjni. Organizatorzy warsztatów przygotowali prezentację na temat tolerancji i  praw dziecka. Wszyscy chętnie oglądali krótkie filmiki edukacyjne poruszające kwestie różnic kulturowych. Uczniowie wraz z nauczycielami analizowali swe poglądy, zachowania względem innych- różniących się od nas, zapoznali się z cechami osoby tolerancyjnej  i nietolerancyjnej.
Podczas zajęć warsztatowych powstały piękne „ drzewka  tolerancji”, Karta Praw Dziecka oraz kolorowe plakaty na temat tolerancji. Uczniowie pracując w grupach uczyli się efektywnie współpracować z innymi, rozwijali kreatywne myślenie a przede wszystkim uczyli się empatii oraz otwartości na drugiego człowieka.

Gość z fundacji PROCURO w naszej szkole
15.11.2019

15.11.2019 roku nasze szkoły odwiedził gość z fundacji PROCURO. Dostaliśmy miły prezent w postaci kredek, farb i innych artykułów papierniczych, które na pewno wykorzystamy podczas zajęć plastycznych i technicznych .Fundacja Procuro to organizacja pożytku publicznego, która między innymi wspiera rozwój utalentowanych, niepełnosprawnych dzieci w zakresie sztuki i poprzez działalność artystyczną. Przybory pochodzą  z akcji charytatywnej organizowanej pod hasłem: „Podziel się kredkami z dzieciakami”. Nasi uczniowie systematycznie biorą udział w organizowanym przez w/w fundację projekcje „ ArtStacja- przystanek najmłodszej sztuki” .
Bardzo dziękujemy za niespodziankę.                                           

Andrzejki
28.11.2019

28 listopada 2019 r. uczniowie naszych szkół bawili się podczas szkolnej zabawy andrzejkowej. Pan Jacek wesoło grał, nogi same rwały się do tańca. Wszyscy bawili się wybornie, zarówno w trakcie pląsów, jak i wróżb, których nie mogło zabraknąć! Na koniec zabawy andrzejkowej chętni mogli wziąć udział w ulubionej zabawie muzyczno ruchowej - „krzesełka”. Chętnych było tak dużo, że przeprowadzono aż trzy wersje tej zabawy: dla chłopców, dziewcząt i dorosłych! Nie zabrakło także słodkich przekąsek i napojów, które umiliły czas zabawy.

Narodowy Dzień Niepodległości
12.11.2019

„Ojczyzno moja, bądź błogosławiona, 
I błogosławiony owoc twego ducha! 
Oto w błękity wyciągam ramiona,
Gdzie Bóg mnie słucha...
Ojczyzna twoja tam… tam jest i tak daleka,

Jak jest podana dłoń człowieka dla człowieka.
Ojczyzna twoja tam, gdzie zboża niosą wiatr
I gdzie zielony krąg zamyka pierścień Tatr,
I gdzie jak posąg złoty morze wygina łuk,
I człowiek, gdy z człowieka przemawia żywy Bóg”.

 

Dnia 12 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Miała ona na celu przede wszystkim przypomnieć tamte trudne i ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksję i wprowadzić wszystkich zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień 11 listopada 1918 roku. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Akademia była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

Akademia z okazji Dnia Papieskiego
październik 2019
"Choć dobry Bóg już wezwał Cię, choć nam bez Ciebie Janie Pawle trochę źle. Czujemy wciąż, ze jesteś tu, dlatego Tobie chcemy śpiewać w takim dniu..."

 

Jak co roku w naszej szkole wspólnie przeżywaliśmy już XIX Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie – chodźmy.” Uroczystość tę rozpoczęliśmy wspólną Eucharystią, następnie uczniowie naszych szkół wraz z nauczycielami przedstawili postać  i wielkość Św. Jana Pawła II w  montażu słowno-muzycznym. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali prezentację multimedialną dotyczącą życia Jana Pawła II. W tym szczególnym dniu z refleksją pochylamy się nad jego ponadczasowymi naukami. Tegoroczny Dzień Papieski upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.

Akcja sprzątania grobów przed Dniem Wszystkich Świętych
październik 2019

W tym roku kolejny już raz, w związku z nadchodzącymi świętami Wszystkich Świętych, uczniowie wraz z nauczycielami naszych Niepublicznych Szkół Specjalnych wzięli udział w uporządkowaniu grobów zmarłych uczniów naszej szkoły i wychowanków DPS-u. Zaopatrzeni w niezbędny sprzęt i chęć do pracy wzięli się za porządki. Uprzątnęli liście i oczyścili groby. Następnie ozdobili je wcześniej wykonanymi w szkole wiankami a także zapalili znicze na znak pamięci o tych, którzy odeszli.

Działanie miało na celu kształtowanie postaw prospołecznych i uwrażliwienie na szacunek do ludzkiego życia i pamięci o tych, którzy już odeszli. Akcję zakończono modlitwą za wszystkich zmarłych, a szczególnie za tych, których mogiły otoczono opieką.

Widać było ogromne zaangażowanie uczniów, którzy sprzątając zainteresowali się również napisami na nagrobkach: imionami, nazwiskami, wiekiem zmarłych oraz umieszczonymi na nich sentencjami.

Spotkanie z rodzicami uczniów grup rewalidacyjno-wychowawczych
23.10.2019

Dnia 23 października 2019r w naszych szkołach odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci grup rewalidacyjno-wychowawczych. Głównym celem zebranie było przedstawienie wybranych metod, jakimi pracują nauczyciele. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, która pozwoliła rodzicom zapoznać się z teoretycznymi podstawami metody M. Ch, Knillów. Następnie nauczyciele z dziećmi pokazali jak w swojej codziennej pracy wykorzystują przestawioną metodę. Rodzice również mogli spróbować ćwiczeń ze swoimi dziećmi pod czujnym okiem wychowawców. Metoda ta rozwija percepcję słuchowa, wzrokowa i ruchową. Jest niezwykle pomocna w pracy z dziećmi, pozwala czerpać radość ze wspólnego, równoczesnego wykonywania zadań.

Drugą przedstawioną metodą była integracja sensoryczna, która wspomaga prawidłowy rozwój. Niweluje ona pojawiające się deficyty czy nieprawidłowości w układzie nerwowym związane z procesem organizacji wrażeń zmysłowych, takich jak wzrok, słuch, węch smak, dotyk. Wszyscy uczestnicy radośnie spędzili ten czas. Rodzice z dziećmi dostali medale za aktywne uczestnictwo w warsztatach.

ŚLADAMI II WOJNY ŚWIATOWEJ - Sztolnie Walimskie
24.10.2019
DRZEWO W PAPILOTACH - warsztaty plastyczne
21.10.2019
"Drzewa dla klimatu"
14.10.2019

W dniu 14 października uczniowie i nauczyciele NSS w Ludwikowicach Kłodzkich włączyli się w ogólnopolską akcję sadzenia drzew, w ramach, której wzięli udział w warsztatach ekologicznych i uroczyście obchodzili „Święto Drzewa”. „Drzewa dla klimatu” tak brzmiało hasło tegorocznej edycji obchodów.

Działające w szkole Koło Ekologiczne zorganizowało warsztaty, podczas których uczniowie zapoznali się z krótką historią tego święta. Poznali wpływ drzew na klimat i środowisko człowieka oglądając prezentację multimedialną. Obejrzeli film animowany podczas którego Skrzat Borówka zabrał ich na wędrówkę po lesie. Wysłuchali prelekcji leśniczego, pana Piotra Malagi, który ciekawie opowiadał im o swojej pracy kładąc szczególny nacisk na ochronę drzew i zachowania proekologiczne.

Następnie wszyscy uczestnicy wraz z leśniczym przeszli do szkolnego ogrodu posadzić sadzonki drzewek przekazane szkole przez Nadleśnictwo w Jugowie. Pierwsze drzewko posadził pan leśniczy i dostało ono imię Piotr, tak jak on. Następne sadzili uczniowie wraz z nauczycielami. Każde zasadzone drzewko otrzymało imię wybrane przez uczniów, np. Michał, Natan, Eryk, Franek, Bartek. Dzieci podlały sadzonki i zobowiązały się o nie dbać.

Uroczystość zakończyły podziękowania za udział w warsztatach skierowane do uczniów, nauczycieli, pana leśniczego oraz wręczenie mu pracy plastycznej wykonanej przez uczniów. Nasza współpraca z Nadleśnictwem w Jugowie będzie kontynuowana.

Pola Nadziei
1-15.10.2019

„Nadzieja przychodzi do człowieka
Wraz z drugim człowiekiem”
Dante Alighier  

 

Żonkilowe „Pola Nadziei” są znakiem jednoczącym społeczeństwo z osobami cierpiącymi, uwrażliwiają na ich potrzeby, a także skłaniają do refleksji nad sensem cierpienia, bólu i samotności... 
Uczniowie i pracownicy Niepublicznych Szkół Specjalnych w Ludwikowicach Kłodzkich w ramach działalności kółka ekologicznego włączyli się już w VII edycję międzynarodowej akcji „Pola Nadziei”. Symbolem tej akcji są piękne kwiaty żonkili. Elementem kampanii jesiennej „Pól Nadziei” było sadzenie żonkili w okresie między 1 – 15 października 2019 r. w wybranych miejscach wokół szkoły. Poprzez propagowanie tej akcji uwrażliwiamy uczniów na potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom.

Dzień Edukacji Narodowej
11.10.2019

W piątek 11.10.2019 w naszych szkołach świętowaliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela.
Uczniowie, z pomocą pani Kasi i pani Ewy przygotowali okolicznościowe przedstawienie, które spotkało się z ciepłym przyjęciem i wywołało uśmiech na twarzach oglądających. Nie zabrakło życzeń, podziękowań i drobnych upominków. Pani dyrektor Ewa Postół podziękowała nauczycielom za wielkie zaangażowanie w codzienną pracę z uczniami i życzyła im dalszych sukcesów. Do braci szkolnej, podczas uroczystego pasowania, zostało przyjętych 11 uczniów: jeden z kl. I Szkoły Podstawowej i 10 z kl. I Szkoły Przysposabiającej do Pracy. 

XXI Spartakiada Integracyjna w Nowej Rudzie
5.10.2019

XXI Spartakiada Integracyjna w Nowej Rudzie przeszła do historii. Były to bardzo udane zmagania sportowe, z wieloma sportowcami powiatu kłodzkiego. Rzucaliśmy do kosza, strzelaliśmy do bramki, próbowaliśmy szczęścia w unihokeju, graliśmy w kręgle i wielu innych ciekawych dyscyplinach, a jak zgłodnieliśmy czekał na nas przepyszny żurek. Wszystkie konkurencje ukończyliśmy z powodzeniem więc na koniec sportowych zmagań czekały na nas medale. Dziękujemy za zaproszenie.

Święto Sióstr Franciszkanek
4.10.2019

Dnia 3 października 2019 roku z okazji uroczystości św. Franciszka - Święta Sióstr nauczyciele i uczniowie Niepublicznych Szkół Specjalnych przedstawili montaż słowno-muzyczny, oraz prezentację z okazji 150-lecia założenia Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Szpitalnych. Prezentacja przybliżyła zebranym historię rozwoju i szerzenia się Zgromadzenia w świecie.

Młodzi artyści przypomnieli wszystkim podstawowe zasady życia w duchu św. Franciszka, człowieka wrażliwego na piękno przyrody, na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza tego ubogiego. Jego powołaniem i sensem życia było czynienie dobra wszędzie tam, gdzie to tylko było możliwe. Głosił Ewangelię, nawołując do życia w ubóstwie i oddania się na służbę potrzebującym.

Uczniowie przedstawili wiersze i piosenki zbliżające nas do Świętego. W ten skromny sposób podziękowali Siostrom, w dniu ich święta, za trud i poświęcenie, które wkładają w swoją codzienną pracę.

Dzięki uczestnictwu w tej akademii uczniowie kształtowali umiejętności autoprezentacji a także wykazali się talentami recytatorskimi, wokalnymi i aktorskimi.

 Na zakończenie w imieniu wszystkich pracowników Pani Dyrektor złożyła Siostrom życzenia. Podziękowała za troskę i opiekę włożoną w codzienne obowiązki oraz wręczyła siostrom tort a uczniowie piękne upominki.

Dzień Chłopca
30.09.2019

W  Dzień  Chłopaka  września  30-tego
Życzymy  Wam  uśmiechu  pogodnego.
Aby  każda  dziewczyna  za  Wami  szalała
I  całym  sercem  Was  mile wspominała.
Aby  spełniły  się Wasze  marzenia,
Byście  zapadli  w dobrych wspomnieniach.

 

30 września 2019 roku swoje święto obchodzili nasi wspaniali chłopcy. Z tej okazji przyjęli od wszystkich dziewcząt ciepłe, radosne życzenia. Nasi koledzy z zaangażowaniem zaprezentowali własne umiejętności poprzez udział w konkursach i zabawach tanecznych. Zostali też obdarowani upominkami takimi jak: krawat wykonany własnoręcznie przez każdą dziewczynę oraz drobny gadżet z napisem: „Krążą pogłoski, że jestem boski”.

 

Uczniowie świetnie się bawili przy muzyce  w rytmie największych przebojów, brali udział w konkurencjach zręcznościowych, rytmicznych i wokalnych. Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze  spędzili ten radosny czas. Każdy chłopiec otrzymał życzenia i słodki upominek od Pani Dyrektor Ewy Postół.

 

Przygogdy z Brzechwą
25.09.2019

"Przygody z Brzechwą" to przedstawienie wystawione przez Panią Danutę Gołdon - Lager z Ogólnopolskiego Teatru William - Es.  

W przedstawieniu brali udział uczniowie z grupy "Pytalscy" z Zespołu Szkół nr 2 w Ludwikowicach Kłodzkich pod opieką  

Pani Stanisławy Truchły.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA
23.09.2019

23 września 2019r  w  Niepubliczne  Szkole Podstawowej Specjalnej w Ludwikowicach Kłodzkich już po raz kolejny odbyła się akcja „Sprzątanie Świata”. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

 

Wyposażeni w worki i rękawiczki, grupy uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami zbierali wszystko to, co znalazło się na skwerach i wzdłuż poboczy,  na placu zabaw. Zaśmiecone miejsca w mgnieniu oka stały się czyste.

 

Sprzątanie Świata to wyjątkowa okazja, pokazująca jak dzieci mogą dać przykład dorosłym. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, o konieczności segregacji i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości.

 

Na zakończenie sprzątania czekała miła niespodzianka – ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski, śpiewaliśmy piosenki. Rozwiązywaliśmy zagadki, quizy oraz zbudowaliśmy ekologiczny domek. W doskonałych humorach wróciliśmy do klas.

 

Wycieczka do Twierdzy w Srebrnej Górze
18.09.2019
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
2.09.2019